Ból w jamie ustnej pojawiający się jako następstwo suchości w jamie ustnej i zapalenia błony śluzowej jamy ustnej dotyka ponad 50% pacjentów w trakcie i po chemioterapii i radioterapii. Pacjenci opisują ból w jamie ustnej jako tak uciążliwy, że uniemożliwia im sen, jedzenie, mówienie i normalne funkcjonowanie.

Przewlekłe i uciążliwe uczucie bólu niejednokrotnie wymaga łagodzenia silnymi, przepisywanymi przez lekarza środkami przeciwbólowymi. Popularną i zalecaną metodą jest krioterapia polegająca na umieszczaniu w ustach kostek lodu na 15-30 minut.

Zmniejszenie stanu zapalnego w jamie ustnej i gardle oraz zniesieniu uczucia suchości w jamie ustnej jest metodą stosowaną równolegle do doraźnych środków przeciwbólowych. Bowiem warunkiem łagodzenia bólu jest zmniejszanie odczynu zapalnego, jako jego przyczyny. Jony wapnia obecne w płynie do płukania jamy ustnej Fomukal biorą udział w procesie przekazywania sygnału wewnątrzkomórkowego, który jest niezbędny do ochrony organizmu i reagowaniu na zakażenie. Również wapń bierze udział w procesach naprawy tkanek.